HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-1 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Due to a mixed retention mechanism, selectivity differences for polar groups are more pronounced than on C8 and C18 columns. C1 columns require 20-30% less organic modifier to provide retention similar to C18 columns.
Thermo Scientific™ Accucore™ HILIC HPLC Columns
Offer enhanced retention of polar and hydrophilic analytes with Thermo Scientific™ Accucore™ HILIC LC Columns.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L3 |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrosorb™ RP-18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrosorb™ RP-18 HPLC Columns are classified as L1 USP columns and are primarily used for reversed-phase HPLC of neutral, acidic and weak basic compounds. The totally porous irregular particles ensure reliable results.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | HPLC Column |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | LiChrosorb |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ PREP C4 HPLC Columns
Use for hydrophobic analytes that bind too tightly on other reversed-phase columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L26 |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Phenyl HPLC Columns
Use for quick analysis of aromatic analytes, including glucocorticosteroids, estrogens, fat-soluble vitamins, and phospholipids.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L11 |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 500 m²/g |
| USP Type | L3 |
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | HPLC Column |
| Phase | Reversed Phase |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si HPLC Column, 3 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 75-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 75-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 75mmL x 4mmI.D.
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ RP-Amide HPLC Column, 3 μm Particle Size
Ascentis™ RP-Amide is a new generation ultra low bleed, embedded polar group (EPG) phase that provides orthogonal selectivity and increased resolution for HPLC and LC-MS analysis of polar compounds. The Ascentis™ RP-Amide is the first choice in embedded polar group HPLC phases.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ ProPac™ SCX-20 Strong Cation Exchange HPLC Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet today's demands in protein separations using this high resolution strong cation exchange (SCX) HPLC column.
| Stationary Phase | Sulfonate |
|---|---|
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 3000 psi (207 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 10 μm |
| Packing Material | Ethylvinylbenzene Divinylbenzene |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | ProPac |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ T Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ T columns utilize teicoplanin as a chiral selector.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Teicoplanin Glycopeptide |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Teicoplanin Glycopeptide Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| pH | 3.8 to 6.8 |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
TSKgel™ G3000SW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G3000SW SEC columns provide excellent separation of proteins and other biomolecules with molecular weights up to 500,000 Da.
| Pore Size | 250 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0 to 100% aqueous soluble organic solvents |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Diol |
| Temperature | 10°C to 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 55mmL x 4mmI.D.
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS C18 HPLC Columns
Maximize retention and loading with Hypersil PREP HS C18 prep LC reversed phase columns which offers high loading capacity and suitable for USP-L1 Applications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 350 m²/g |
| USP Type | L1 |